
Evrodolar je poskočil na več kot triletni vrh, kljub močnejšim od pričakovanj podatkom o zaposlenosti iz ZDA (Nonfarm Payroll) prejšnji teden.
Britanski funt je v začetku tedna padel na devetdnevno dno, potem ko se je britanska finančna ministrica Reeves znašla pod hudimi kritikami. Vlada je bila prisiljena umakniti predlog zakona o socialnem varstvu zaradi notranjega nasprotovanja znotraj vladajoče laburistične stranke.
Tečaj USD/JPY je ostal nespremenjen, potem ko je sredi tedna dosegel enotedenski vrh, saj je pozitiven sentiment na trgih zmanjšal povpraševanje po varni naložbi v jen.
Cene zlata so narasle na devetdnevno najvišjo vrednost zaradi zaskrbljenosti glede fiskalne nestabilnosti, potem ko je kongres sprejel t. i. “Big Beautiful” davčni zakon. Po ocenah naj bi ta zakon povečal ameriški državni dolg za 3,4 bilijona dolarjev.
Ameriške borze so dosegle nove rekordne vrednosti, pri čemer je rast vodil tehnološki sektor. Borzni zagon je spodbudil nov val optimizma glede trgovinskih dogovorov, močni podatki o zaposlovanju in zaupanje vlagateljev po sprejetju davčnih olajšav za podjetja v novem fiskalnem zakonu.
Cene nafte so narasle po poročilih, da Iran noče sodelovati z jedrskim nadzornim organom ZN, kar je sprožilo strah pred motnjami v oskrbi. A pričakovano povečanje proizvodnje OPEC-a čez vikend je zmanjšalo prejšnje dobičke.