CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 78% e llogarive të investitorëve mund të humbasin paratë kur tregtojnë me kontrata CFD. Duhet të merrni në konsideratë nëse mund të përballoni rrezikun e humbjes së parave tuaja.

Analiza javore

Analiza javore për ndryshimet e CFD's - 26/10/2020 - 30/10/2020

Analiza javore për ndryshimet e CFD's 28/10/2020

28 tetor, 2020
Analiza javore 28/10/2020 Kalendari Ekonomik

Valuta e përbashkët evropiane u ndryshua pak javën e kaluar. Të hënën sentimenti ekonomik gjerman zhgënjye, ndërisa kriza në Evropë bëhet më serioze para takimit e BQE-së mbi politikën monetare, i cili do të mbahet të enjten.

Si zakonisht, paundi britanik ishte shumë i paqëndrueshëm. Së pari u rimëkëmb, por shpejt ra gjatë disa ditësh. Kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier u kthye nga Londra për raund të ri të bisedimeve të post-Brexit-it, ku pritet që ekipi i tij do të qëndrojë deri të mërkurën. Ende shpresohet që marrëveshja do të arrihet.

Jeni japonez u rimëkëmb sepse investitorët u drejtuan drejt strehës së sigurtë. Rritja e madhe e numrit të infeksioneve anembanë botës me potencialin eksponencial të rritjes bëri presion në sentiment të tregut. Në përgjithësi, indeksi i dollarit u ndryshua pak.

Indekse i SHBA-së kanë rënë javën e kaluar. Demokratët dhe Republikanët janë ende larg marrëveshjes mbi stimulin e ri fiskal, i cili do të miratohet pas zgjedhjeve të 3 nëntorit. Kompanitë e mëdha teknologjike siç janë Amazon, Facebook dhe Alphabet do t'i publikojnë rezultatet e tyre tremujore këtë javë.

Çmimi i arit u ndryshua pak sepse investitorët po përpiqni ta parashikojnë rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të SHBA-së.

Nafta e papërpunuar ra ndjeshëm javën e kaluar. Numri rekord i infeksioneve të reja detyroi disa vende të vendosin kufizime të reja, duke e ulur lëvizshmërinë e njerëzve. Ndërkohë, numri i vrimave të naftës në SHBA vazhduan të rritet, ndërisa pritet që prodhimi në libi të arrin 1 milion fuçi në ditë në javët e ardhshme, sipas kompanisë kombëtare të naftës të këtij vendi. Megjithatë, uragani Zeta, uragani i 11-të i sezonit i detyroi firmat e energjisë dhe portet përgjatë në bregdetin amerikan të Gjirit të Meksikës ta ndalin prodhimin të martën, duke e mbështetur çmimin e naftës.

Shpërndajeni me rrjetin tuaj
Të gatshëm për tregtim?Filloni tani