CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 74% e llogarive të investitorëve mund të humbasin paratë kur tregtojnë me kontrata CFD. Duhet të merrni në konsideratë nëse mund të përballoni rrezikun e humbjes së parave tuaja.

Analiza javore

Analiza javore për ndryshimet e CFD's - 13/09/2021 - 17/09/2021

Analiza javore për ndryshimet e CFD's 15/09/2021

15 Shtator, 2021
Analiza javore 15/09/2021 Kalendari Ekonomik

Euro u dobësua në krahasim me dollarin. Duket se Bankën Qendrore Evropiane nuk e shqetësoi rritja e inflacionit javën e kaluar në Eurozonën. Përveç kësaj partia e qendrës së majtë (SDP) e forcoi pozicionin e saj në Gjermani. Udhëheqësi i tyre Olaf Schulz nuk përjashtoi një koalicion me të majtën radikale, dhe kjo bëri pak presion në valutën e përbashkët.

Paundi britanik u rrit paksa pavarësisht nga tensioni i vazhdueshëm pas Brexit-it midis BE-së dhe MB-së. Pala britanike këmbëngul se mund të vazhdojë të shkelë protokollin e Irlandës Veriore. Sidoqoftë, shifrat e shkëlqyera të punës në Mbretërinë e Bashkuar treguan një rënie tjetër të shkallës së papunësisë nga 4.7% në 4.6% të martën duke mbështetur paundin.

Jeni japonez u ndryshua pak në krahasim me dollarin. Në përgjithësi, indeksi i dollarit u ndryshua pak për shkak të paqëndrueshmërisë.

Çmimi i arit u ul javën e kaluar duke rënë pak nën nivelin 1,800 përpara publikimit të të dhënave të CPI-së amerikane (që do të publikohen) të martën.

Indekset amerikane e përfunduan javën e kaluar në nivele të ulëta. Investitorët tani presin një korrigjim thelbësor në tregjet e aksioneve deri në fund të vitit, dhe pritet edhe rritja e optimizmit mbi rimëkëmbjen e ekonomisë globale. Kalimi i mundshëm i paketës së buxhetit të presidentit amerikan Joe Bidenit prej 3.5 trilionë dollarësh është mbështetës për tregun e aksioneve.

Çmimi i naftës u rrit javën e kaluar duke arritur një nivel më të lartë në gjashtë javë të martën. Frika se uragani i sapo formuar Nicholas mund (përsëri) të krijojë kërdi në brigjet jugore të SHBA-së dhe të kërcenojë me përmbytjet dhe ndërprerjet e energjisë në Teksas dhe Luiziana. Lajmet shkaktuan rritje të çmimit të naftës mbi nivelin 70. Për më tepër, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë parashikoi një rritje të kërkesës për naftë deri në fund të vitit.

Shpërndajeni me rrjetin tuaj
Të gatshëm për tregtim?Filloni tani
Afër

Jini të vetëdijshëm për orët e tregtimit të pushimeve për:

  • E hënë, 11 tetor 2021 për Festën e Falenderimeve në Kanada.
  • E enjte, 14 tetor 2021 për festën e Ditës Chung Yeung në Hong Kong.
Instrumenti 11.10.2021 14.10.2021 15.10.2021
TE GJITHA FOREX I rregullt I rregullt I rregullt
Indekset
Hong Kong 50 I rregullt Mbyllur I rregullt
CAD 60 Mbyllur I rregullt I rregullt
Equity
Canadian stock Mbyllur I rregullt I rregullt
  • Kohët e mësipërme mund të ndryshojnë
  • Ju lutemi vini re: Në rast të likuiditetit të ulët në një instrument specifik, Fortrade mund të zgjerojë diferencat ose madje të mbyllë instrumentin për tregtim. Njoftimet do të lëshohen në lidhje me çdo ndryshim të tillë në orarin e tregtimit.
  • Datat para dhe pas kësaj feste kanë orarin e rregullt të tregtimit.
  • CFD-të janë Instrumentie komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 74% e llogarive të investitorëve mund të humbasin paratë kur tregtojnë me kontrata CFD. Duhet të merrni në konsideratë nëse mund të përballoni rrezikun e humbjes së parave tuaja.
  • CFD-të janë Instrumentie komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 80% e llogarive të klientëve me pakicë humbasin para kur bëjnë tregti me CFD. Ju duhet të konsideroni nëse e kuptoni se si funksionojnë kontratat e përdorura me leva dhe nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.