CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 72% e llogarive të investitorëve mund të humbasin paratë kur tregtojnë me kontrata CFD. Duhet të merrni në konsideratë nëse mund të përballoni rrezikun e humbjes së parave tuaja.

Analiza javore

Analiza javore për ndryshimet e CFD's - 11/10/2021 - 15/10/2021

Analiza javore për ndryshimet e CFD's 13/10/2021

13 Tetor, 2021
Analiza javore 13/10/2021 Kalendari Ekonomik

Euro u konsolidua (më tej) humbjet në krahasim me dollarin. Banka Qendrore Evropiane tha se "dinamika afatgjatë e inflacionit është shumë e ngadaltë, e jo shumë e shpejtë" dhe se nuk ka asnjë arsye për veprim në fushës së politikës monetare. Kostot e larta të energjisë në Evropë vazhduan të bëjnë presion në monedhën e përbashkët evropiane.

Paundi u rimëkëmb pasi Michael Saunders i Bankës së Anglishë tha gjatë fundjavës se familjet duhet të përgatiteshin për rritje "të konsiderueshme më të hershme" të normave të interesit, për shkak të rritjes së presionit, shkaktuar nga inflacioni.

USD/JPY u rrit në nivelin më e lartë që nga fundi i vitit 2018 dhe u konsolidua mbi 113 të martën. Rendimenti standard i obligacioneve shtetërore 10-vjeçare të SHBA-së tejkaloi nivelin më e lartë në katër muaj, mbi 1.6%, duke nxitur rritjen e USD/JPY. Në përgjithësi, monedha amerikane ende lëviz rreth nivelit më të lartë në një vit kundrejt rivalëve kryesorë, pavarësisht nga të dhënat zhgënjyese të NFP-së të publikuara të premten.

Çmimi e arit ndryshua pak duke u luhatur në një gamë shumë të ngushtë mbi 1,750 dollarë gjatë dy javëve të fundit përpara publikimit të të dhënave të CPI-së amerikane të mërkurën.

Indekset e aksioneve amerikane nuk u ndryshuan, por ishin mjaft të paqëndrueshme. Sezoni i fitimeve do të fillojë këtë javë, me Morgan Stanley do të publikojë raportin të enjten dhe Goldman Sachs të premten.

Çmimi i naftës u rrit ndjeshëm për shkak të rritjes së kërkesës globale, e cila u rrit për shkak të mungesave të energjisë në ekonomi kryesore. Çmimet e energjisë janë rritur në nivelet më të larta javët e fundit, të nxitura nga mungesat e energjisë në Azi, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, ndërsa kriza e energjisë në Kinë pritet të zgjasë deri në fund të këtij viti. Sidoqoftë, OPEC+ po u përmbahet planeve për të rivendosur prodhimin gradualisht, dhe nuk planifikon ta rrisë prodhimin shpejt.

Shpërndajeni me rrjetin tuaj
Të gatshëm për tregtim?Filloni tani