CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 79% e llogarive të investitorëve mund të humbasin paratë kur tregtojnë me kontrata CFD. Duhet të merrni në konsideratë nëse mund të përballoni rrezikun e humbjes së parave tuaja.
CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 77% e llogarive të klientëve me pakicë humbasin para kur bëjnë tregti me CFD. Ju duhet të konsideroni nëse mund t'i bëni ballë rrezikut të lartë të humbjes së parave tuaja.

Analiza javore

Analiza javore për ndryshimet e CFD's - 24/01/2022 - 28/01/2022

Analiza javore për ndryshimet e CFD's 26/01/2022

26 Janar, 2022
Analiza javore 26/01/2022 Kalendari Ekonomik

Asetet e strehës së sigurtë vazhduan të dominojnë tregjet financiare për shkak të përshkallëzimit të tensioneve gjeopolitike dhe shqetësimeve për një qëndrim agresiv të Rezervës Federale të SHBA-së përpara takimit të saj të së mërkurës. Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde tha se BQE-ja nuk sheh shenja të rritjes së pagave dhe vuri në dukje se Zona e euros nuk ka gjasa të përballet me të njëjtin inflacion si SHBA-ja. Ky mesazh të butë, përveç ndjenjës mbizotëruese kundër rrezikut, shkaktoi rënie të euros kundrejt dollarit.

Paundi britanik ra në krahasim me dollarin. Shifrat e këqija të PMI-së të hënën përshpejtuan rënien e monedhës britanike.

Jeni japonez u forcua kundrejt dollarit. Për më tepër, Ministria e Tregtisë e Kinës deklaroi në një deklaratë të martën se Kina po përballet me një situatë "të zymtë" të tregtisë së jashtme këtë vit.

Çmimi i arit përfitoi nga inflacioni i lartë dhe rënia e rendimentit të obligacioneve shtetërore amerikane, por perspektiva e shtrëngimit të politikës monetare në SHBA kufizoi këto fitime.

Indekset e aksioneve amerikane ishin në rënie të lirë për shak të pritshmërisë se Rezerva Federale e SHBA-së do të mbajë një qëndrim agresiv ndaj rritjes së normave të interesit në mbledhjen e saj të mërkurën. Megjithatë sezoni i fitimeve është në kulmin e tij. Tesla do të raportojë rezultatet e tij të tremujorit të katërt të mërkurën dhe Apple të enjten.

Çmimi e naftës ndryshoi pak, duke u tërhequr pasi arriti nivelin më të lartë që nga viti 2014. Rritja e tensioneve midis Rusisë dhe aleatëve perëndimorë në lidhje me situatën në Ukrainë shkaktoi rritje të çmimit. Në Lindjen e Mesme, lëvizja Houthi e Jemenit nisi një sulm raketor të pasuksesshëm kundër Emirateve të Bashkuara Arabe të hënën. E gjithë kjo nxiti shqetësimet për ndërprerjet e mundshme të furnizimit në tregun i cili tashmë përballon me probleme të furnizimit. Megjithatë, forcimi i dollarit dhe shitja në bursa uli çmimin e naftës të hënën dhe të martën.

Shpërndajeni me rrjetin tuaj
Të gatshëm për tregtim?Filloni tani