CFDs се комплексни инструменти и содржат висок ризик од брзо губење пари поради левериџ. 78% од ритеил инвеститорите губат пари кога тргуваат со CFDs со овој провајдер. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете висок ризик од губење на вашите пари.

Неделни анализи

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите - 23/11/2020 - 27/11/2020

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите 25/11/2020

25 ноември, 2020
Неделни анализи 25/11/2020 Економски календар

Заедничката европска валута малку се промени минатата недела. Од една страна, ветото на Унгарија и Полска за нов буџет на ЕУ му нанесе штета на еврото. Сепак, претседателот Доналд Трамп во понеделникот ја овласти Управата за владини служби (ГСА) - да го олесни преминот кон новоизбраниот претседател Џо Бајден. Веста обезбеди уверување дека ќе се изврши непречена транзиција, зајакнувајќи го расположението кон ризикот, во корист на еврото.

Британската фунта зајакна поради позитивните („Произведено во Обединетото Кралство “) вакцини и оптимизмот за пост-Брегзит договорот. Се чини дека нацрт-трговскиот договор меѓу ЕУ и Велика Британија е подготвен и веќе има цена (во GBP). Сепак, потпишувањето на договорот сè уште се очекува, така што сагата продолжува

Јапонскиот јен зајакна, но сепак падна во понеделникот, откако AstraZeneca објави дека нејзината вакцина покажа 70 проценти ефикасност. Мали разлики на приносот меѓу јапонските обврзници и тие на западните земји предизвика растот на јенот во последните неколку недели.

Индексите на американските берзи беа малку променети. Успешните вакцини, претстојното претседателство на Џо Бајден и Џенет Јелен (веројатно) одговорна за Министерството за финансии го зголемија расположението на инвеститорите. Сепак, пандемија на Ковид-19 предизвикува мрачно расположение.

Цените на златото беа во слободен пад во понеделникот и вторникот, бидејќи резултатот од претседателските избори и вестите од фронтот на вакцините обезбедија нов оптимизам.

Цените на суровата нафта продолжија да растат. ОПЕК и неговиот (руски) сојузник очигледно се подготвени да ги продолжат намалувањата на снабдувањето следната година. Американскиот долар во понеделникот падна на нови најниски нивоа, обезбедувајќи поддршка на цената на нафтата. Покрај тоа, мобилноста на луѓето во САД е сè уште доста висока според последните податоци, додека бројот на нафтени платформи падна за прв пат во последните 10 недели.

Споделете преку вашата мрежа
Подготвени за тргување?Започнете сега