CFDs се комплексни инструменти и содржат висок ризик од брзо губење пари поради левериџ. 77% од ритеил инвеститорите губат пари кога тргуваат со CFDs со овој провајдер. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете висок ризик од губење на вашите пари.
ЦФД (CFD) се комплексни инструменти и носат висок ризик од брзо губење пари како резултат на левериџ. 77% од сметките на клиентите-физички лица губат пари кога тргуваат со CFD. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете голем ризик да ги изгубите парите.

Неделни анализи

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите - 01/08/2022 - 05/08/2022

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите 03/08/2022

03 август, 2022
Неделни анализи 03/08/2022 Економски календар

Еврото се зголеми во однос на доларот откако Фед ги зголеми каматните стапки за 75 базични поени, но бројките на американскиот БДП потврдија дека САД влегле во техничка рецесија и трговците сега очекуваат Фед да ги зголеми каматните стапки за 50 баични поени во септември.

Британската фунта се искачи на највисоко ниво во еден месец поради мешаните економски податоци на Велика Британија и послаб долар. Изборната трка на конзервативната партија се сведе на два, при што или Риши Сунак и Лиз Трус ќе го наследат досегашниот премиер Борис Џонсон во септември.

Јапонскиот јен продолжи со својот пад, забележувајќи двомесечно најниско ниво оваа недела, и покрај послаб долар.

Цената на златото минатата недела се зголеми, имајќи корист од широката слабост на доларот. Индикациите дека инфлацијата можеби достигнала врв и дека Фед може да го омекне зголемувањето на каматните стапки заедно со зголемувањето на тензиите помеѓу САД и Кина во врска со Тајван го поддржаа благородниот метал.

Сите главни американски берзански индекси се зголемија. Сезоната на заработувачка забрза минатата недела, при што компаниите како Microsoft, Tesla и Exxon објавија подобри од очекуваните резултати. Околу 78 отсто од компаниите кои до денес ги имаат објавено своите финансиски извештаи ги надминуваа очекувањата.

Цената на нафтата порасна во текот на минатата недела, но паѓа пред состанокот на ОПЕК оваа среда поради загриженоста за побарувачката во иднина. Нафтениот картел се очекува да го задржи сегашното ниво на производство, што значи дека ќе го зголемува производството за 650.000 барели дневно, но некои аналитичари сметаат дека постои можност и за зголемување.

Споделете преку вашата мрежа
Подготвени за тргување?Започнете сега