CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave për shkak të levave. 81% e llogarive të investitorëve mund të humbasin paratë kur tregtojnë me kontrata CFD. Duhet të merrni në konsideratë nëse mund të përballoni rrezikun e humbjes së parave tuaja.

Analiza javore

Analiza javore për ndryshimet e CFD's - 18/05/2020 - 22/05/2020

Analiza javore për ndryshimet e CFD's 20/05/2020

20 maj, 2020
Analiza javore 20/05/2020 Kalendari Ekonomik

Euro ishte pak i ulët javën e kaluar por u rimëkëmb ndjeshëm të hënën pas një konference të përbashkët për shtyp të kancelares Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron, të cilët njoftuan një plan për ta rritur buxhetin evropian me 500 miliardë dollarësh për t'i mbështetur ekonomitë e BE-së, që janë në problem. Udhëheqësit u përmbajtën për t'i mos quajtur masat bonot e koronës, por analistët i perceptuan kështu. Të martën Sentimenti ekonomik ZEW i Gjermanisë tejkaloi pritje, duke regjistruar 51 pikë.

Paundi britanik dobësoi në krahasim me dollar. Guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey tha se politikëbërës nuk konsiderojnë norma negative të interesit në luftë kundër ngadalësimi ekonomik në SHBA, edhe pse duket se kjo pikëpamje është në kundërshtim me atë të Andy Haldanit, kryeministrit të Bankës së Anglisë.

Kryetari i Fedit Jerome Powell premtoi gjatë fundjavës se Fedi do të bëjë gjithçka që duhet për t'i siguruar mbështetje ekonomisë së SHBA-së, që shkaktoi rënie të dollarit në krahasim me valutat kryesore.

Jeni japonez u ndryshua pak sepse sentimenti pozitiv lidhur me rihapja graduale të ekonomive u ndodh në të njëjtën kohë si edhe përkeqësimi i marrëdhënieve midis SHBA-së dhe Kinës.

Çmimi i arit vazhdoi të rritet ndjeshëm pasi Jerome Powell paralajmëroi se ekziston mundësia e rënies së madhe ekonomike në SHBA. Përveç kësaj, kërkesa fillestare e papunësisë ishte më e keqe se sa pritej të enjten, duke i kujtuar investitorët se dhimbja ekonomike do të zgjasë.

Indekse kryesore të SHBA-së u ndryshuan pak javën e kaluar, por ishin shumë të paqëndrueshme. Tre milionë amerikanë kanë humbur punët gjatë shtatë ditëve të fundit, dhe në total 36 milionë ka humbur punë gjatë tetë javësh të fundit, që rriti sentiment pa rrezk. Megjithatë, indekset kanë pasur sesion më i mirë në gjashtë muaj, duke e rritur optimizmin lidhur me vaksinë kundër koronavirusit. Prodhuesi i ilaçeve Moderna tha pas eksperimenteve të suksesshme se vaksina e tyre mund të jetë në dispozicion nga janari i vitit të ardhshëm, nëse përparimi vazhdon dhe nëse do të marrë licencën.

Çmimi i naftës së papërpunuar vazhdoi të rimëkëmbet për shkak të rihapjes graduale të ekonomisë botërore. Kërkesa për naftë në Kinë u rrit në nivele para koronavirusit, ndërsa rezervat e SHBA-së kanë rënë për herë të parë në pesëmbëdhjetë javë të fundit, që lehtësoi frikat nga oferta e tepruar në tregjet.

Shpërndajeni me rrjetin tuaj
Të gatshëm për tregtim?Filloni tani