CFDs се комплексни инструменти и содржат висок ризик од брзо губење пари поради левериџ. 81% од ритеил инвеститорите губат пари кога тргуваат со CFDs со овој провајдер. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете висок ризик од губење на вашите пари.

Неделни анализи

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите - 18/05/2020 - 22/05/2020

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите 20/05/2020

20 May, 2020
Неделни анализи 20/05/2020 Економски календар

Еврото беше на пониско ниво минатата недела но се многу зголеми во понеделникот по заедничката видео прес-конференција на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, кои најавија план за зајакнување на европскиот буџет во вредност од 500 милијарди евра, со цел да се поддржат европските економии. Лидерите се воздржаа од синтагмата „корона обврзници“, но аналитичарите сепак ги доживеаа овие мерки на таков начин. Во втоникот германскиот ЗЕВ економски сентимент убедливо ги надмина очекувањата, забележувајќи 51 поени.

Британскта фунта ослабна во споредба со доларот. Гувернерот на Банката на Англија, Ендрју Беили изјави дека креаторите на политиката не размислуваат за негативни каматни стапки во борба против економското забавување во Обединетото кралство, иако се чини дека овој поглед е спротивен на мислењето на главниот економист на Банката на Англија, Енди Хајдлејн.

Претседателот на ФЕД Џером Пауел вети во текот на викендот дека ФЕД ќе направи се што е во неговата моќ за да обезбеди поддршка за американската економија, што предизвика пад на доларот во споредба со сите главни валути.

Јапонскиот јен малку се промени бидејќи позитивниот сентимент во врска со постепеното отворање на економите се случи во исто време кога и влошувањето на односите помеѓу САД и Кина.

Цената на златото продолжи да се зголемува откако Џером Пауел предупреди дека може да дојде до голем економски пад во САД. Покрај тоа, барањата за надоместоци за невработените во САД во четвртокот беа полоши отколку што се очекуваше, што ги потсети инвеститорите дека економската болка ќе биде долготрајна.

Главните американски индекси малку се променија минатата недела, но беа многу волатилни. Три милиони Американци ги загубиле своите работни места во изминатите седум дена, вкупно 36 милиони во изминатите осум недели, што го зголеми сентиментот против ризик. Сепак, индексите во понеделникот ја имаа најдобрата сесија во шест недели, поради зголемувањето на оптимизмот во врска со вакцината против Корона вирусот. Произведувачот на лекови Moderna изјави дека по успешните тестирања, новата вакцина би можела да биде достапна на почетокот на јануари следната година, ако се уште напредува и добие лиценца.

Цената на суровата нафта продолжи да заздравува поради постепеното отворање на светската секономија. Побарувачката за нафта во Кина се зголеми на нивоа пред Корона вирусот, додека американските резерви паднаа за прв пат во последните петнаесет недели, што ги олесни стравовите во врска со прекумерната понуда на пазарите.

Споделете преку вашата мрежа
Подготвени за тргување?Започнете сега