CFDs се комплексни инструменти и содржат висок ризик од брзо губење пари поради левериџ. 77% од ритеил инвеститорите губат пари кога тргуваат со CFDs со овој провајдер. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете висок ризик од губење на вашите пари.
ЦФД (CFD) се комплексни инструменти и носат висок ризик од брзо губење пари како резултат на левериџ. 78% од сметките на клиентите-физички лица губат пари кога тргуваат со CFD. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете голем ризик да ги изгубите парите.

Неделни анализи

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите - 18/07/2022 - 22/07/2022

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите 20/07/2022

20 јули, 2022
Неделни анализи 20/07/2022 Економски календар

Еврото падна под паритетот во четвртокот, но во вторникот неделава се опорави поради последниот извештај во кој се вели дека креаторите на политиката на ЕЦБ ќе разговараат за зголемување на каматите стапки во вредност од 25 или 50 базични поени на состанокот во четврток.

Британската фунта се спушти на најниските нивоа минатата недела, но податоците објавени од Канцеларијата за национална статистика на Велика Британија во вторникот покажаа дека стапката на невработеност во Велика Британија во мај останала непроменета во однос на претходниот месец, односно 3,8 %, што ја поддржа фунтата.

Јапонскиот јен продолжи да слабее по зголемувањето на индексот на инфлација во САД, кој се зголеми повеќе отколку што се очекуваше, достигнувајќи 9,1 %, но се консолидираше во понеделникот кога повторно се случи преоценување за зголемување на каматните стапки за 75 базични поени наместо 100.

Цената на златото остана на ниски нивоа откако не успеа да профитира од големата слабост на доларот. Се консолидираше околу 1710 долари за унца. Зајакнувањето на американскиот долар заедно со агресивната монетарна политика на големите централни банки сѐ уште вршат притисок врз златото, но во последниве денови овој благороден метал надомести некои загуби.

Сите главни американски берзански индекси беа малку променети. Сезоната на објавување на заработката за вториот квартал започна минатата недела, при што големите инвестициски банки објавија мешовити резултати. Tесла се очекува да ги објави своите квартални резултати во четврток рано наутро.

Цената на нафтата драстично падна, но закрепна во понеделникот и вторникот. Цената на нафтата беше волатилна поради загриженоста во врска со глобалната понуда и загриженоста дека напорите на централните банки за скротување на зголемената инфлација може да предизвикаат рецесија која ќе ја намали идната побарувачка на гориво. Американскиот претседател Џо Бајден минатата недела го посети главниот извозник на нафта, Саудиска Арабија, но неофицијалниот лидер на ОПЕК не даде јасни уверувања за какво било зголемување на производството.

Споделете преку вашата мрежа
Подготвени за тргување?Започнете сега