CFDs се комплексни инструменти и содржат висок ризик од брзо губење пари поради левериџ. 77% од ритеил инвеститорите губат пари кога тргуваат со CFDs со овој провајдер. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете висок ризик од губење на вашите пари.
ЦФД (CFD) се комплексни инструменти и носат висок ризик од брзо губење пари како резултат на левериџ. 76% од сметките на клиентите-физички лица губат пари кога тргуваат со CFD. Треба да размислите дали можете да си дозволите да преземете голем ризик да ги изгубите парите.

Неделни анализи

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите - 10/06/2024 - 14/06/2024

Неделен преглед на пазарот на цените на CFD договорите 19/06/2024

19 јуни, 2024
Неделни анализи 19/06/2024 Економски календар

Евродоларот продолжи да се намалува оваа недела и достигна најниско ниво во пет недели, бидејќи податоците на САД беа во центарот на вниманието. Пониските од очекуваните податоци за инфлацијата во САД предизвикаа првичен пад на вредноста на доларот.

Британската фунта се намали и забележа едномесечно најниско ниво откако бројките за БДП на Велика Британија беа во согласност со очекувањата. Повеќето други податоци за Велика Британија минатата недела беа пониски од очекуваното, што укажува на тоа дека економијата можеби забавува.

USD/JPY се зголеми и да достигна највисоко ниво во шест недели. Во четвртокот Банката на Јапонија ги задржа каматните стапки на 0,1% и изјави дека се оддалечува од својата ултра лесна монетарна политика

Цената на златото се зголеми со зголемувањето на тензиите на Блискиот Исток откако Израел беше погоден од голем ракетен напад од страна на Хезболах. Федералните резерви ги задржаа каматните стапки на 5,5% во средата, но пазарите во моментов очекуваат каматните стапки да бидат намалени во септември.

Цената на берзанските индекси се зголеми со тоа што Nasdaq го достигна највисокото ниво на сите времиња. Цената на акциите на Apple скокна по завршувањето на настанот на програмери. Акционерите на Тесла гласаа за одобрување на пакетот за наградување на извршниот директор Илон Маск, во вредност од 56 милијарди долари. Маск сега поседува околу 23% од Tesla.

Цената на нафтата се зголеми откако во месечниот извештај на ОПЕК се наведува дека побарувачката на нафта ќе остане силна оваа година. Голдман Сакс, исто така, предвиде дека може да има потенцијално зголемување на побарувачката на нафта во САД ова лето поради сезоната на патување.

Споделете преку вашата мрежа
Подготвени за тргување?Започнете сега